I am going to do a word problem. Lets see if you can figure it out!
"Laura went to the store with $10. 1 jacket cost $40. Laura wants to buy 4 jackets for her brother, her sister, and 2 for her friend. How much more money does Laura need."
Figure it out? See you later!
Comments